בקרת איכות אוויר (IAQ)

של חברת Aircuity, ארה"ב

אחד הנושאים החשובים ביותר בתחום מיזוג האוויר הוא בקרת איכות האוויר אותו אנו נושמים. לרוב, צריכת אנרגיית מיזוג האוויר בבניינים מסחריים עומדת על 30% מכלל הצריכה, כאשר במעבדות המספר עולה ל-60-70%!

תחום בקרת טמפרטורה ולחות האוויר הוא תחום ידוע ומוכר זמן רב, אשר בזכות ההתפתחות הטכנולוגית גדל ומתווספים לו פרמטרים חשובים נוספים לבדיקה ובקרה.  שניים מהפרמטרים הללו הם תכולת ה- CO2  וה- CO באוויר:

  • ריכוז גבוה של CO2 באוויר יכול להצביע על חוסר חמצן בחדר. 
  • ריכוז גבוה מהמותר של CO יכול להצביע על תהליך כימי (בעירת גז, שריפת חומרים אורגניים ועוד) שלא הושלם. עקב הרעילות הגבוהה של גז ה- CO זהו אחד הפרמטרים הקריטיים לבדיקה, בעיקר במקומות בהם מתבצעים תהליכים כימיים.

חברת AIRCUITY מארה"ב היא מהחברות המובילות בעולם בתחום של בקרת איכות האוויר, כאשר הפרמטרים הנמדדים הם תכולת הגזים CO2 , TVOC, CO (סה"כ נדיפים אורגניים) בהשוואה לתכולתם באוויר החיצוני. שילוב הפרמטרים הללו במערכת בקרת מבנה מרכזית (BMS) יכול להביא לחסכון ניכר בעלויות האנרגיה.

אחד הפתרונות שפיתחה החברה, הוא מערכת לניטור איכות האוויר. המערכת כוללת טכנולוגיה המביאה לאופטימיזציה של אוורור בעזרת הקטנת ערך ACH. בנוסף לאוורור האוויר עצמו, הטכנולוגיה (שאגב, מוגנת בפטנט), מעלה את ערך ה- IAQ ויוצרת סביבת עבודה בריאה יותר, המשפיעה גם על יעילות העובדים.

איך בדיוק עובדת המערכת?

  • מדובר על מערכת מרכזית, אשר בעזרת סט רגשים אחד מנטרת את איכות האוויר במספר אזורים מוגדר באופן רציף, ובכך מקטינה את מספר החלפות האוויר, חוסכת באנרגיה והכל תוך שמירה על מרכיב הבטיחות
  • במידה ואיכות האוויר אינה עומדת בדרישות הסף, המערכת תפקוד על הגדלת מספר החלפות האוויר לזמן קצוב עד לתיקון המצב
  • המערכת מנוהלת ע"י מערכת מחשוב מתקדמת שמזרימה נתוני אמת למרכז "קבלת ההחלטות". באמצעות תמיכת ה- ADVISOR, מעבירה חברת AIRCUITY המלצות לשינויים או התראות והמלצות

נכון להיום, מערכות כאלה מותקנות כבר במכון וויצמן, מכללת בצלאל, הספרייה לאומית ירושלים ובתחנות של הרכבת הקלה!

לצפייה במצגת בתחום >>>


לשיחת ייעוץ והתאמת מוצרי AIRCUITY לצרכים שלך >>>


חברת איירקיוטי, ארה"ב
Better Indoor air quality and energy savings by reducing ACH according to room air quality continues sampling and monitoring.
איכות אוויר וחיסכון באנרגיה במעבדות וחדרים קריטי על ידי דגימה ובקרה רציפה של איכות האוויר והקטנת ספיקת האוויר הצח.


Aircuity Platform Video (with voice over)
ASHRAE Position Document- Infectious Aerosols- Apr 20
ASHRAE Position Document- Infectious Aerosols- Apr 20