למה לא נעים לנו במזגן?

או איך ניתן לפתור חוסר איזון הידרוני במערכת המיזוג וליצור נוחות תרמית?

מרץ 2020

אתם בטח מכירים את ההרגשה - אתם יושבים בחדר ממוזג אבל הנוחות התרמית שלכם לא משהו... אתם מורידים את הטמפרטורה, מגבירים את המפוח, אך עדיין לא מרגישים שינוי... ואז קר מידי ואחרי כמה דקות חם מידי. אתם תוהים לעצמכם, מה יכולה להיות הסיבה, הרי השקעתם במערכת הכי מתקדמת בשוק...

מערכות מיזוג ללא איזון הידרוני

מערכות המיזוג המרכזיות עולות כסף רב, אך לא תמיד ממלאות את יעודן. אחת הסיבות לכך היא היעדר איזון הידרוני (Hydronic balancing), כך שכל שינוי קיצוני בכמות המים שמסתחררת דרך הסוללה, משפיע על מידת הקירור/חימום ויוצרת אי-נוחות ליושבי החדר.

במשרדים קטנים בהם מותקן ברז פיקוד OFF/ON, כמות המים שעוברת דרך הסוללה יכולה להיות פי שתיים ושלוש מהמתוכנן. מצב זה גורם לירידת טמפרטורה חדה בחדר ולתנודתיות טמפרטורה גדולה מידי, היוצרת בקרב הנוכחים הרגשת אי נוחות. מצב קיצון אפשרי נוסף יכול להתרחש גם כאשר לא מגיעים לסוללה מספיק מים.

לרוב, בחללים גדולים וביחידות טיפול באוויר מרכזיות מותקן ברז פרופורציונאלי שתפקידו לבצע FINE TUNING בספיקת המים. עם זאת, בגלל שבבניין טיפוסי, האכלוס ועומס החום בחזיתות משתנה בכל רגע נתון, הברז הפרופורציונאלי לא מספק את הפתרון הנדרש, כי הוא נדרש להתמודד עם כמויות מים קיצוניות משתנות.                           

בעיה נוספת נוגעת לאופי הוויסותים במערכות המים. היות והשוק בישראל עוסק מעט מאוד בתחום הוויסותים, במקרה הטוב מותקנים ברזי ויסות שמווסתים רק פעם אחת בחיי המבנה. לאחר מכן, המבנה ממשיך להתאכלס ולעיתים אף עובר שינויים אדריכליים, וברזי הוויסות מסוג CBV יושבים במערכת ומעלים אבק.

הפתרון - התקנת ברז PICV לכל סוללה במערכת

הפתרון הטוב והפשוט ביותר כדי להתמודד עם הבעיה, הוא התקנת ברז מפוקד מסוג Pressure Independent Control Valve) PICV) לכל סוללה במערכת. ברז מסוג זה הוא בעל מנגנון מכאני דינמי, המבטיח כי הספיקה תישמר ללא תלות בלחץ במערכת ההידרונית, כך שבקלות יחסית יתקבל ויסות ואיזון הידרוני במערכת, והרגשת הנוחות למשתמש תשתפר.

יתרונות מרכזיים של הברז:

  • יוצר איזון הידרוני דינמי, יעיל ומהיר
  • מבטיח כי הספיקה ביחידות הקצה תישמר ללא תלות בלחץ המערכת ההידרונית
  • מוודא ספיקת מים כמתוכנן ומונע תנודתיות טמפרטורה גדולה מידי
  • מביא לחסכון משמעותי בצריכת האנרגיה של המערכת
  • מקטין את מפלס הרעש ממהירויות זרימה גבוהות בצנרת המיזוג- ובכך מקטין משמעתית את הקורוזיה הפנימית
  • מעניק תחושת נוחות טובה יותר לנמצאים במרחב

למידע נוסף על מאפייני ברז PICV, לחצו כאן.

להזמנת ערכת לדוגמא, הכולל ברז PICV, ברזי ניתוק, מסנן ועוד- השאירו פרטים כאן

לקבלת הצעת מחיר- התקשרו 073-2000380 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם. 


FLOWMATIC - Pressure Independent Control Valve (aka PICV)