מה הקשר בין זיאוליטים לווירוס הקורונה?

יהושע אליזוב M.Sc. אינסופקו טכנולוגיות בע"מ

אפריל 2020

הימים ימי קורונה וכל העולם עסוק בחיפוש תרופה לוירוס החדש ופתרונות למניעת התפשטותו. אחת הדרכים למניעת ההתפשטות היא שימוש בזיאוליטים (Zeolites- מיוונית, "זאין"-לרתוח, "ליתוס"-אבן), מינרליים אלומינו-סיליקטים גבישיים הנמצאים בטבע ומצטיינים בתכונות ספיחה (Adsorption) של גזים שונים. 

זיאוליטים סינתטיים

במקביל לשימוש הנפוץ בזיאוליטים הטבעיים, פותחו זיאוליטים סינתטיים במעבדות מחקר לצורך ספיחה של גזים ספציפיים. רמת התחכום של פיתוח וייצור הזיאוליט הסינתטי היא כזו המאפשרת ספיחת מולקולות אורגניות ספציפיות לפי דרישות הלקוח. זיאוליטים סינתטיים/מהונדסים אלה משמשים כיום לנטרול פליטות מזהמות של נדיפים אורגניים (VOC) במפעלי תעשייה ברחבי העולם.
במקביל למגמה התעשייתית הנ"ל, התרחב מאוד המחקר והפיתוח של זיאוליטים מהונדסים לנטרול מזהמים ביולוגיים/מיקרואורגניזמים כמו חיידקים, וירוסים ועוד. הדחיפה למגמה חדשה זו התרחשה בעקבות התפרצות מגיפות עולמיות כמו הסארס, שפעת החזירים ועוד. מגפות אלה פרצו בעשרים השנים האחרונות ומה שמאפיין אותן הוא שהווירוסים שחוללו אותן הם מסוג Coronavirus. וירוסים אלה מאופיינים במבנה דמוי כתר ומכאן שמם הלועזי. מאפיין נוסף לווירוסים אלה הוא הקרום החלבוני החיצוני שמגן של פנים הוירוס הכולל מולקולות RNA– אלה מולקולות הוירוס שחודרות לתאים האנושיים מכלות אותם ומתרבות על חשבונם.

במהלך המחקרים הרבים, התברר כי לתוספת של יונים מתכתיים למבנה הזיאוליט יש השפעה הרסנית על הוירוסים מסוג קורונה. מתברר שיונים חיוביים אלה מצליחים לפרק את הקרום החיצוני המגן על פנים הוירוס הקטלני ולמעשה מחסלות אותו.

במחקר הרצ"ב שנערך ב- 2004 לאחר פרוץ מגיפת הסארס, נבדקה השפעת ציפוי זיאוליט מהונדס (שיושם על פני משטחים) על וירוס ה – SARS-COV* והתברר כי זיאוליטים ששולבו בהם יוני כסף היו יעילים מאוד בחיסולו. גם יוני אבץ ונחושת מראים יעילות קטילה מרשימה. יש להדגיש שמחקר זה התמקד ביעילות הציפוי בנטרול הוירוס הבא במגע עם המשטח המצופה. למשל פעולת נטרול הוירוס הקיים ברסיסי התעטשות של חולה קורונה הנופלים על המשטח. מחקר זה, כמו גם אחרים, הביאו בעקבותיהם אינספור מחקרים על כושר קטילת וירוסי קורונה של תרכובות זיאולטים ששולבו בהם יוני מתכות שונות.

הזיאוליטים ווירוס הקורונה

בחודשים האחרונים נעשו בדיקות של יעילות זיאוליטים כאלה גם על וירוסי קורונה שונים כאשר הם נמצאים/מרחפים באויר- AIRBORNE. גם בדיקות אלה מוכיחות בצורה חד-משמעית שוירוסי קורונה שהם AIRBORNE מנוטרלים ביעילות גבוהה מאוד ע"י תרכובות זיאוליטים שבמבנה המולקולרי שלהם הושתלו יונים מתכתיים של כסף נחושת ועוד.

למיטב ידיעתנו אין עדיין בדיקות שפורסמו על יכולת החומרים הנ"ל לנטרל את הווירוס הנוכחי 2-COV –SARS הגורם למחלת ה– 19 – COVID. אבל מכיוון שמבנה הווירוס הזה זהה לווירוסי הקורונה האחרים ההנחה הסבירה ביותר היא שזיאוליטים אלה יהיו יעילים גם בנטרולו של הוירוס החדש.

חומרים נוספים שנבדקו לאחרונה הם חומרי חמצון חזקים מאוד– כמו נתרן פרמנגנט NaMnO4 - שעושים פעולה דומה של פירוק הקרום החיצוני של הווירוס החדש ונטרולו.דוגמאות לחומרים כאלה המשווקים כיום ע"י חברת PURAFIL מארה"ב :

  • PURAWARD – סיב סינתטי שמשולבים בו תרכובת זיאוליט עם יוני כסף ונחושת
  • PSP- Purafil Sodium Permanganate - מדיה של אלומינה מוספגת ב- 12% נתרן פרמנגנט
  • מסנן PSP , מסנן חלקיקים סופי HEPA
  • PURASHIELD (בתמונה מטה)– יחידות סינון אויר לנטרול חיידקים ונגיפים. היחידות כוללות 4 דרגות סינון : מסנן חלקיקים ראשוני, מסנן PURAWARD (לקריאה נוספת)

לייעוץ ופרטים נוספים על מערכות PURASHIELD

PURASHIELD מערכות לסינון וטיהור אוויר

מערכת סינון וטיהור האוויר הזו מגיעה ב-3 דגמים, בהתאם לגודל החדר או המרחב. (לפרטים נוספים על כל מערכת יש ללחוץ על הכותרת או התמונה):

  • PuraShield 500

לחדרי ישיבות, חדרי עבודה, מרפאות פרטיות, דירות סטודיו, קליניקות רפואיות ופרא-רפואיות ועוד. 


  • PuraShield 1000

למרכזים רפואיים קטנים, משרדים, Open Space, מוקדי קבלת קהל, מוסדות חינוך, מעבדות, דיור מוגן וכו.


  • PuraShield 2000

לחללים גדולים, כמו בנקים וקבלת קהל, חדרי ישיבות וכנסים, אולמות, קליניקות פרא-רפואיות ורפואיות ועוד.

כולנו תקווה כי בעזרת מוצרים ייחודיים ופורצי דרך אלו נוכל להתמודד עם התפשטות וירוס הקורונה ווירוסים אחרים, ולהחזיר את החיים למסלולם. 

*SARS-COV – Severe Acute Respiratory Syndrome -CoronaVirus

לייעוץ ופרטים נוספים על מערכות PURASHIELD