ייבשנים לאחסנה יבשה של מזון יבש (שום, בצל, ועוד)

אחסון מסחרי של תוצרת חקלאית טרייה הוא קריטי. כדי לשמור על איכות התוצרת, טריותה, טעמה והערכים התזונתיים, יש לשמור על תנאי סביבה קרה ויבשה ועל לחות וטמפרטורה נאותים לכל אורך תהליך הטיפול בתוצרת- משלב הקטיף, דרך שלבי התובלה, המיון והאריזה ועד לשלב האחסון.  

על פי הנחיות משרד החקלאות לשימור פירות וירקות למגדלים, בתי אריזה ומפעילי חדרי קירור, תנאי האחסון של בצל ושום הם אלו:

סוג הירק
טמפרטורה
(מעלות צלסיוס)
לחות (%)
משך האחסון

בצל יבש

0-2

65-70

6-8 חודשים

שום

0

65-70

6 חודשים

אחסון בצל ושום דורש תנאי לחות יחסית נמוכים ביחס לירקות אחרים. תנאי אקלים אלו חשובים היות והבצל והשום רגישים במיוחד ללחות גבוהה שעלולה לגרום לריקבון, גדילת שורשים ועובש. עם זאת, לחות יחסית נמוכה מדי עלולה לגרום לפקעות להתייבש. כמו כן, על מנת לשמור על טריות התוצרת ולעכב נביטה של הפקעות, קיימת חשיבות לשמירה על טמפרטורת אחסון נמוכה. האחסון בתנאי האקלים המדויקים הכרחי כדי לשמור על טריות ואיכות הבצל והשום לאורך כל חודשי האחסון.

קיים קשר הדוק בין טמפרטורה ללחות. ככל שהטמפרטורה נמוכה יותר, האוויר יכול להכיל כמות קטנה יותר של אדי מים. לפיכך, באחסון בטמפרטורות נמוכות עלולה להתרחש קפיאה של מים. 

קיימות שיטות ייבוש אוויר שונות, אך השימוש בייבשן דיסיקנטי מתאים במיוחד כאשר טמפרטורות האחסון נמוכות והוא הנפוץ, האמין והיעיל ביותר באחסון בצל ושום. ייבשנים דיסיקנטים מבוססים על גלגל סופח שמכיל מבנה סיבים גליים עם חומר היגרוסקופי (חומר סופח לחות, דוגמת סיליקה ג'ל או ליתיום כלוריד). האוויר הספוג בלחות עובר דרך החריצים בחומר שמכילים את הדיסיקנט ומעביר אליהם את הלחות. מהגלגל הסופח יוצא אוויר יבש. השליטה המדוייקת בלחות שמאפשר הייבשן הדיסיקנטי חוסכת את הצורך במחזורי הפשרה, הגורמים לתנודתיות באקלים בחלל האחסון. באופן זה, מערכת הקירור יכולה לשמור על טמפרטורה יציבה בצורה אמינה וחסכונית באנרגיה. ככל שטמפרטורת האחסון נמוכה יותר, החיסכון הכספי בשימוש במייבש דיסיקנטי משמעותי יותר.

דוגמא לייבשנים דיסיקנים הם אלה של חברת Munters. אלו יבשנים המוגנים בפטנט והמאפשרים שליטה על הלחות היחסית באוויר באופן אמין וחסכוני במיוחד באנרגיה. כמו כן, הם ניתנים להתאמה לגודל החלל, כמות התוצרת, אופן אחסונה (שקים / ארגזים / משטחים) ורמת איטום החדר.

יישום נכון של מייבש דיסיקנטי יבטיח שליטה על הלחות ואחסון מוצלח של התוצרת החקלאית, כך שהיא תגיע לצרכנים במצב מיטבי. ברוב המקרים, העלייה ביבול הנובעת מפחת קטן יותר במהלך האחסון מכסה את העלות ההתחלתית של מערכת הייבוש תוך פרק זמן קצר.