ייבשני לחות בארכיונים, מוזיאונים ומרכזי דאטה

מייבשי אוויר וסופחי לחות בארכיונים, מוזיאונים, דאטה סנטר וחללי איחסון

מסמכים היסטוריים, תמונות ויצירות אומנות יכולים להיות עשויים ממגוון רחב של חומרים כגון נייר, כותנה, עץ, עור, עצמות, מתכת וסרטי צילום. איחסונם צריך להתבצע בתנאי לחות ספציפיים וקבועים על מנת למנוע נזקי רטיבות וכתוצאה מכך נזק בלתי הפיך. נזקי הרטיבות יכולים להתבטא בהתפתחות עובש, פטרת, קורוזיה, גדילת בקטריות והרס של סרטי צילום ומסמכים.

חימום הוא שיטה נפוצה בניסיון לשלוט על הלחות היחסית, היות ולטמפרטורה עצמה אין השפעה על איכות החומרים (למעט על נוזלים מסוימים). עם זאת, במבנה מחומם, תהיה תנודתיות בלחות היחסית בין 20-70% כתלות בתנאים החיצוניים – דבר שהופך את השיטה הזאת ללא יעילה וליקרה.

ההגנה האמינה היחידה, ללא התחשבות בתנאי מזג האוויר, היא שימוש במייבשים דיסיקנטיים.

מייבשי האוויר הדיסיקנטיים של חברת Munters , מספקים הגנה אופטימלית עבור פריטים בעלי חשיבות גבוהה כגון סרטי צילום, קלטות, מסמכים, פריטים היסטוריים, ספרים ויצירות אמנות בארכיונים, מוזאונים, ספריות, גלריות, אוניברסיטאות, מרכזי דאטה ומתקני אחסון ברחבי העולם - זאת על ידי יצירה ושמירה מבוקרת של תנאי לחות יחסית קבועים לכל אורך השנה, ללא התחשבות בתנאים בחוץ ובטמפרטורה. כתוצאה מכך מושג חיסכון בעלויות מיזוג האוויר, מבלי לפגוע בהגנה הנדרשת על החומרים המאוחסנים. לעומת חימום, החיסכון באנרגיה המושג באמצעות שימוש בייבשנים יגיע לרוב ל 30-70%.

ייבשני אוויר לארכיונים

ארכיונים משמשים בעיקר לאחסון מוצרי נייר חשובים, חדשים או עתיקים וכן לאחסון קלטות וסרטי צילום (פילם) לטווח ארוך. במקרים רבים פריטים אלו מכילים מידע חשוב ואינם ניתנים להחלפה. שימורם במצב מיטבי הוא קריטי. גורם עיקרי שעלול לגרום להרס הפריטים המאוחסנים הוא לחות.

רמות לחות יחסית גבוהות יוצרות סביבה אידיאלית לגדילת עובש, פטריות ומיקרואורגניזמים שונים, אשר יכולים להתפשט במהירות בחלל האחסון ולגרום לנזק בלתי הפיך. בנוסף, היות ונייר הוא חומר היגרוסקופי (סופח לחות), תנודתיות ברמות הלחות והטמפרטורה יכולה לגרום לנייר להתרחב ולהתכווץ, דבר שעם הזמן מחליש אותו והופך אותו לפגיע. פרט לנייר, רמת לחות יחסית גבוהה יכולה לפגוע גם בציפוי של תצלומים, דבר שיביא להידבקותם אחד לשני או לפריטים אחרים. כמו כן, לחות היא גורם מפתח המשפיע על פירוק סרטי צילום.

מהצד השני, לחות יחסית נמוכה מדי עלולה גם היא להזיק לפריטים המאוחסנים בארכיון - בסביבה עם לחות יחסית נמוכה, ספרים ומסמכי נייר יתכווצו ויהפכו ליותר פריכים ונוטים להתפורר. בנוסף, דבקים וציפויים חיצוניים יכולים להיפרד וחיבורי עור של ספרים עתיקים עלולים להיהרס.

הלחות היחסית באוויר מושפעת באופן ישיר מהטמפרטורה. ככל שהטמפרטורה יותר גבוהה, האוויר יכול להחזיק יותר אדי מים. שינויים פתאומיים בטמפרטורה יכולים לפיכך לשנות את רמות הלחות היחסית באופן דרמטי. כאשר האוויר מתקרר במהירות, אחוזי הלחות היחסית יכולים להגיע אף ל-100%, במצב זה, אדי המים יתעבו ויצטברו על המשטחים.

קיימים גורמים רבים שיכולים להקשות על יצירת רמות קבועות של לחות יחסית לאורך השנה. לדוגמא, בחללי אחסון שנמצאים מתחת לאדמה יש לעיתים מחסור באוורור שיכול לכלוא לחות בתוך החדר. מהצד השני, תקרה גבוהה ובידוד באיכות נמוכה יכולים לתת לחום לברוח וכך החדר יהיה יותר רגיש לצניחה בטמפרטורה והסיכון בעיבוי המים יעלה. גם למיקום וסוג התאורה יכולים להיות חשיבות אם הם גורמים לחימום חלקים מסוימים בחדר ולהיווצרות כיסים מקומיים של לחות יחסית גבוהה.

לאור האמור לעיל, שמירה על לחות יחסית מבוקרת וקבועה חיונית לשם שמירה לאורך זמן על הפריטים בארכיון ויש לבצעה באמצעות ציוד ייעודי. מייבשי האוויר הדיסיקנטיים של חברת Munters מאפשרים לספק הגנה יעילה, אמינה וחסכונית לפריטים המאוחסנים, כל זאת, ללא עלויות חימום גבוהות וללא שום תלות בתנאי מזג האוויר החיצונים ובתנודתיות במעלות החום. המומחים שלנו יידעו להתאים ולמקם עבורכם את מייבשי האוויר המתאימים ביותר, בהתחשב בכל הפרמטרים, על מנת ליצור את הסביבה האקלימית המדויקת לחלל הנתון ולשמר באופן מיטבי את הפריטים המאוחסנים בבטחה ולאורך זמן.

ייבשני אוויר למוזיאונים

מייבשי האוויר של חברת Munters מותקנים במוזאונים, גלריות וספריות ברחבי העולם. מטרתם כפולה - גם ליצור אקלים נוח למבקרים וגם, מאחורי הקלעים, להגן על יצירות האמנות.

מקומות ציבוריים כמו מוזאונים וספריות דורשים מידה מסוימת של אוורור מבחוץ. עם זאת, הלחות והטמפרטורה צריכות להישמר ברמה מדויקת וקבועה. חומרים מזהמים גם צריכים להישמר ברמה מינימלית על מנת להבטיח הגנה על הפריטים הפגיעים שנשמרים בבניין.

בעזרת הניסיון העולמי של חברת Munters והמומחים שלנו, אנו יכולים לעזור בהשגת הפתרון הטוב ביותר כדי לשפר את איכות האוויר במבנה תוך הפחתת עלויות התחזוקה והאנרגיה. בעזרת הייבשנים, יחידות עצמאיות או מותאמות אישית ללקוח, ניתן לשמור על סביבה פנימית קבועה ומותאמת באופן ספציפי לחומרים מהם עשויים פריטי האמנות כדי לשמר את האוסף לדורות העתיד.

יש מספר יתרונות בבקרת האקלים המושגת באמצעות הייבשנים האלו: 

  • האוספים נשמרים באופן מיטבי
  • מניעת התפתחות עובש וקורוזיה
  • שמירה על רמה מינימלית של מזהמים
  • שמירה על אקלים פנימי קבוע ומבוקר באופן מלא לאורך כל השנה
  • שמירה על אקלים נוח למבקרים
  • הפחתה בעלויות האנרגיה

ייבשני אוויר לאחסון עצמי

העיקרון של אחסון עצמי משמש באופן נרחב לאחסון קצר או ארוך טווח של חפצים אישיים וכפתרון לצרכים של חברות לאחסון זמני של מסמכים, כלים, רהיטים וכו'.

פריטים היגרוסקופיים כמו ספרים, מוצרים אלקטרונים, בדים ורהיטים רגישים לתנודתיות בלחות היחסית. גם מתקן אחסון מחומם יחווה לאורך השנה תקופות בהן הלחות עולה לרמות שמאפשרות התפתחות קורוזיה, עובש ופטרת. רק על ידי בקרת הלחות באמצעות מייבשי אוויר, מתקן האחסון יוכל להציע תנאי אקלים מבוקרים באופן מלא שיגנו באופן יעיל על הפריטים המאוחסנים.

מתקני אחסון עם בקרת אקלים ימשכו יותר לקוחות, אשר יעריכו את העובדה שהפריטים שלהם לא יושפעו ויפגעו מלחות יחסית גבוהה.

התקנת הייבשנים הדיסיקנטיים של חברת Munters, מאפשרת שמירה על תנאי לחות יחסית מבוקרים וקבועים, ללא צורך בחימום החלל, ובכך מושג חסכון בעלויות האנרגיה עד לרמה של 75%, תוך יצירה של אקלים מוגן יותר. הייבשנים של חברת Munters יכולים להיות מותקנים הן במתקני אחסון פנימיים והן במתקני אחסון חיצוניים. ציוד ההתקנה דורש תחזוקה מועטה בלבד ומערכת הצינורות מבטיחה חלל ובו תנאי לחות מבוקרים לחלוטין.

להורדת PDF בנושא >>>